حسابداری - ردیابی گوشی همراه گم شده

اگه گوشی موبایلت رو گم کردی امیدوارم با خوندن این مطلب پیدا کنی
من گوشیم رو حدود 3 ماه پیش همراه با کیف و مدارک ازم دزدیدن اما الن گوشیم رو پیدا کردم همچنین کیف و دیگر وسایلم
اول میرید دادسرای محل خودتون یه شکایت مینویسید که گوشی شما رو به شماره سریال .....دزدیدن بعد دادسرا شمارو به یه کلانتری (نزدیک به محل سرقت ) معرفی میکنه شما به همراه برگه شکایت که از دادسرا دریافت کرده اید به کلانتری مراجعه میکنید
سپس کلانتری به شما یه نامه میده که باید برید اداره مخابرات تلفن همراه شهرتون و احتملا میگن که 40 روز بعد نتیجش میاد
بعد اگه شانس بیارید و دزده گوشی شمارو اوراغ نکنه وازش با خط همراه اول استفاده کنه دیگه کارش تمومه
سپس از کلانتری به شما زنگ میزنن که گوشی شما ردیابی شده البته چون سارقی که از من سرقت کرده بود خونش شهرستان بود دوباره از دادسرا یه نامه ارجعی گرفتم و بردم کلانتری اونجا که کلانتری اونجا هم به من گفت که 1هته بعد بیا جوابش رو بگیر
بعد یه هفته یه اقایی به من زنگ زد (خود دزده) گفت اقا من تازه این وسایل رو پیدا کردم بیا تحویل بگیر منم رفتم گرفتم که البته دیگه حال نداشتم برم اون کلانتریه ببینم جوابش چی شده چون دیگه وسایلم رو پیدا کردم البته شاید بعدا حال طرف رو گرفتم
هر چند که همه مدارک رو المثنی گرفتم و بابام دراومد ولی مهم اینه که الان همه وسایلم پیدا شده
  گوشي‌‌هاي تلفن همراه ربوده يا گم‌شده پيدا مي‌شود

6 دى 1384 - دنیای اقتصاد - در صورت مفقود و يا ربوده شدن گوشي‌هاي تلفن همراه شركت مخابرات با همكاري نيروي انتظامي اقدام به رديابي گوشي براي پيدا كردن و تحويل گوشي به صاحب آن مي‌كند.

به گزارش خبرنگار ما افرادي كه گوشي‌تلفن همراه خود را گم كرده و يا از آنها ربوده شده است، پس از سوزاندن سيم كارت از طريق دفاتر امور مشتركين تلفن همراه مي‌توانند به همراه جعبه گوشي خود به كلانتري مراجعه كرده و با پركردن برگه شكايت و اعلام شماره سريال درج شده روي جعبه گوشي خواستار رديابي آن شوند.

شركت مخابرات نيز از طريق بازرسي كل خود براساس شكايت‌هاي ارائه شده به نيروي انتظامي اقدام به رديابي گوشي مي‌كند بدين صورت كه با قرار گرفتن سيم كارتي در گوشي گم‌شده و ثبت شماره سريال آن در مخابرات گوشي رديابي مي‌شود و شماره سريال و مكان قرار‌گيري فرد استفاده كننده از گوشي مفقود شده در ليست خاكستري اين شركت ثبت و از طريق نيروي انتظامي فرد رباينده و گوشي تلفن همراه دستگير مي‌شود.

اين در حالي است كه براساس عملكرد شركت مخابرات در اين زمينه آمار ربوده شدن گوشي‌ها كاهش يافته و حتي افرادي كه گوشي تلفن را به طور تصادفي پيدا مي‌‌كنند به دليل پيگيري و رديابي گوشي و احتمال دستگيري به عنوان سارق اقدام به تحويل گوشي به صاحب اصلي و يا شركت مخابرات و دفاتر امور مشتركين مي‌كنند.

حدود ۵۷ میلیون مشترک تلفن همراه در ایران وجود دارند و شاید این نکته اغراق نباشد که بخش اعظمی از آن‌ها از حقوق خود بی‌اطلاعند. این سوال مطرح است که آیا در جریان تدوین قانون جامع ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات کشور، فصل مستقل و کاملی به بحث تلفن همراه و حقوق مشترکان با آن اختصاص داده شده است؟

نخستین قانون مخابرات کشور، در تاریخ ۱۳۵۰ به تصویب رسیده و با توجه به این که تلفن همراه از سال ۷۳ وارد کشور شد، بالطبع حرفی از این وسیله به صورت مستقل در قانون مذکور به میان نیامده بود اما هیات وزیران در سال ۸۳، به پیشنهاد وزارت تغییر نام یافته‌ی پست و تلگراف و تلفن به ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات، وزارت امور اقتصاد و دارایی و سازمان مدیریت و با استناد ماده‌ی چهارم قانون برنامه‌ی سوم توسعه، اساسنامه‌ شرکت مادر تخصصی مخابرات ایران و به استناد مواد دو و چهارم قانون برنامه‌ی سوم با تغییر نام و اصلاح اساسنامه‌ی مرکز سنجش از دور ایران، اساسنامه‌ی شرکت ارتباطات سیار را تصویب کرد و این شرکت در قالب شرکت تابعه‌ی مخابرات ایران ساماندهی شد.

از زمان ورود تلفن همراه به کشور بارها از کیفیت نامطلوب شبکه‌ی تلفن همراه، تعرفه‌ها، ودیعه‌ها، نحوه‌ی سرویس‌دهی اپراتور، زمان تحویل سیم‌کارت‌ها،‌ ابهامات در مناقصه‌های برگزار شده در این حوزه، دریافت هزینه برای ارایه‌ی سرویس‌هایی که درواقع باید رایگان ارایه می‌شدند،سایت پاتوق۹۸ : سخن به میان آمده و پاسخ‌هایی از مسوولان شنیده‌ شده است اما کمتر به موضوع حقوق مشترکان تلفن همراه هنگام سرقت گوشی و سیم‌کارت مطرح شده است.

سرقت تلفن همراه معضلی است که هر روز اخبار متعددی از آن در سطح جامعه به گوش می‌رسد و به تبع حقوقی را در این راستا درباره مشترکان باید متصور شد.

در قوانین موجود درباره تلفن همراه، مواردی در مورد مجازات استفاده‌های غیرمجاز از وسایل مخابراتی و نحوه‌ی برخورد با ایجاد مزاحمت برای دیگران ذکر شده است و بعضا مصوبات پراکنده‌ای در جهت حفظ حقوق مشترکان تدوین شده است، اما این سوال مطرح است که آیا مشترکان تلفن همراه از تمامی‌ حقوق خود در قبال این وسیله‌ی ارتباطی آگاهند؟ تاکنون کدام حقوق مشترکان به طور مستقل به اطلاع آن‌ها رسانده و تا امروز براساس کدام قانون عمل شده است؟ چه قانونی از حریم خصوصی افراد در قبال این وسیله حمایت می‌کند و آیا می‌توان با استناد به آن، نقض‌کنندگان این حریم را مورد پیگیری قرار داد؟

بر اساس آیین‌نامه ارائه خدمات پیام چندرسانه‌یی که حدود چهار سال پیش در کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به تصویب رسیده است، در صورت فروش یا سرقت تلفن همراه ( سیم کارت ) مشترک باید نسبت به انجام مراحل قانونی (بر اساس مقررات مربوط) اقدام کند.سایت پاتوق۹۸ : در غیراین صورت عواقب ناشی از هرگونه سوء استفاده از این تلفن همراه و خدمات مرتبط به عهده مشترک است.

اما آیا همه مشترکان تلفن‌ همراه، می‌دانند در صورتی که گوشی تلفن ‌همراهشان به سرقت رفت چه اقدامی را برای پی‌گیری سریع انجام دهند تا جلوی سوءاستفاده‌های احتمالی گرفته شود؟

مشترکان می‌توانند در زمان به سرقت رفتن گوشی‌ و یا مفقود شدنش به نزدیک‌ترین کلانتری مراجعه کرده و سرقت گوشی‌شان را اعلام کنند که البته بهتر است کلانتری در همان محل به سرقت رفتن و یا مفقود شدن گوشی باشد و پس از آن از طریق مراجع قضایی موضوع را پی‌گیری کنند؛ همچنین برای جلوگیری از سوءاستفاده‌ از سیم‌کارت به یکی از دفاتر خدمات مشترکان مراجعه و نسبت به مسدود کردن سیم‌کارت سرقت شده اقدام کنند.

در زمان سرقت گوشی‌های تلفن همراه معمولا مخابرات پس از اطلاع مشترک، از طریق شماره سریال ۱۵ رقمی که در گوشی‌ و پکیج آن‌ قرار دارد، به پیگیری و ردیابی گوشی‌ها اقدام می‌کنند و مشترکانی که این شماره را ندارند با توجه به اینکه داشتن این شماره برای ردیابی گوشی الزامی است؛ می‌توانند با زدن کلید * و سپس مربع و درنهایت عدد (۰۶) و دوباره کلید مربع، از این شماره مطلع شوند.

معمولا با تغییر شماره‌ی سریال گوشی‌های به سرقت‌رفته و یا مفقود شده می‌توان از آن‌ها استفاده کرد؛ به‌طوری که امکان شناسایی و یا ردیابی آن‌ها از بین می‌رود اما در گوشی‌های نسل جدید که وارد بازار می‌شوند، امکان تغییر شماره سریال وجود نداشته و یا کار بسیار مشکلی است.

گوشی‌های سرقت شده معمولا به فروش می‌رسند، بنابراین کارشناسان تاکید دارند که افراد باید در خرید گوشی‌ها دقت داشته باشند تا نسبت به خرید انواع معتبر و دارای ضمانت‌نامه اقدام کنند، زیرا در نهایت فردی که اینگونه گوشی را بدون فاکتور خریداری کرده، مقصر و مجرم شناخته می‌شود.

اما کارشناسان به خریداران هشدار می‌دهند که در زمان خرید گوشی تلفن همراه از فروشگاه‌هایی خرید کنند که دارای پروانه کسب معتبر بوده و حتما فاکتور خرید ممهور دریافت کنند و با استعلام از چند فروشنده از نوع گارانتی و قمیت‌ها مطلع باشند و چنانچه به موارد تخلفی برخورد کردند آن را به کمیسیون رسیدگی به شکایات اتحادیه مربوطه اطلاع دهند.

مدیر کل پیشین بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات شرکت ارتباطات سیار ایران هم در سال ۸۶ در گفت‌و‌گو با ایسنا گفته بود: روزانه در حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ نامه‌ی ردیابی گوشی‌های تلفن همراه مفقودی و یا به سرقت رفته به واحد مربوطه ارسال می‌شود.

به گفته محمد آبایی ماهانه به طور متوسط حدود هشت هزار نامه برای ردیابی گوشی به این واحد ارسال می‌شود و معمولا درصد بیش‌تری از ردیابی گوشی‌ها به نتیجه می‌رسند و گوشی‌ها پیدا می‌شوند البته ممکن است در این بین از گوشی مورد نظر استفاده نشود و یا به طریق دیگری از آن استفاده شود که در آن زمان کار ردیابی غیرممکن خواهد
+ نوشته شده در  یکشنبه سوم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 15:53  توسط محمدی  | 

وبلاگ استت

| وبلاگ

Pichak

جدول لیگ برتر ایران

مشاهده جدول کامل ليگ برتر ايران
blogers
با کلیک روی +۱ ما را در گوگل محبوب کنید
 

کد نمایش آب و هوا

کد نمایش آب و هوا